TNR Premium cu 2€/lună

  • N-ai bannere publicitare
  • Poți comenta la articole în site
  • Peste 70 de articole doar pentru abonați în fiecare lună
  • Susții cel mai important cotidian independent din România

Nea Costel: „Vijelia mi-a zburat capacele de la 28 de beri și am fost nevoit să le beau pe toate”

Scris de Călin
@
25 august 2025 08:25
Nea Costel: „Vijelia mi-a zburat capacele de la 28 de beri și am fost nevoit să le beau pe toate”

Nea Costel, drojdier, nu a avut deloc un weekend liniștit. În timp ce își savura apa minerală, o vijelie puternică a făcut prăpăd printre sticlele lui de bere: nu mai puțin de 28 de capace au fost smulse, expunând berea la pericolul răsuflării.

Oricine altcineva probabil ar fi cerut ajutorul pompierilor sau, măcar, al unor vecini. Însă nu și nea Costel. Fără să stea pe gânduri, simpaticul drojdier a sărit singur în ajutorul celor 28 de sticle sinistrate și, în urma unui efort supraomenesc care a durat mai bine de patru ore, a reușit să le bea pe toate, evitând astfel o posibilă tragedie.

Mai mult decât atât, nea Costel a făcut și puțină prevenție: a băut încă opt beri cu capacul intact, doar ca să elimine riscul ca o altă vijelie să le zboare și acestora capacele. „E adevărat că aveam niște beri în plan, dar nu chiar 36, câte am fost nevoit să beau. Nu mă consider însă un erou; sunt convins că orice bărbat responsabil ar fi făcut la fel, dacă era în locul meu”, a spus modestul drojdier.

Citește mai mult despre:

Ne găsești și pe FacebookInstagram, TikTok și YouTube.

Comentarii 0 comentarii

Joburi Disponibile

Alte articole

Rubrica lui Ovi