TNR Premium cu 2€/lună

  • N-ai bannere publicitare
  • Poți comenta la articole în site
  • Peste 70 de articole doar pentru abonați în fiecare lună
  • Susții cel mai important cotidian independent din România

Nu le mai ajunge maratonul! Pelerinajul Sf. Parascheva, câștigat de o babă din Kenya

Scris de Călin
@
14 octombrie 2025 07:16
Nu le mai ajunge maratonul! Pelerinajul Sf. Parascheva, câștigat de o babă din Kenya

Babele din Româia n-au avut nicio șansă le ediția din acest an a pelerinajului Sfintei Parascheva. Asta pentru că anul acesta la pelerinaj au participat și babe din Kenya, care efectiv le-au spulberat pe cele ale noastre.

Așa că nu e nicio surpriză că pelerinajul a fost câștigat de o babă din Kenya. Mai mult, locurile doi și trei au fost ocupate tot de babe din Kenya, supremația lor fiind astfel clar demonstrată. Nu e însă clar dacă e moral ca babele din Kenya să participe la pelerinajul Sfintei Parascheva, în condițiile în care ele nu au fost verificate de ortodoxie înaintea evenimentului.

Și atunci nu e deloc o surpriză că nu toată lumea vede cu ochi buni ceea ce s-a întâmplat anul acesta la Iași. „După ce că ne câștigă maratoanele, acum kenyenii ne bat și la sportul nostru național, pupatul de moaște. Este strigător la cer”, s-a revoltat un tânăr, probabil deranjat că bunica lui nu a prins loc la moaște din cauza babelor din Kenya.

Citește mai mult despre:

Ne găsești și pe FacebookInstagram, TikTok și YouTube.

Comentarii 0 comentarii

Joburi Disponibile

Alte articole

Rubrica lui Ovi