TNR Premium cu 2€/lună

  • N-ai bannere publicitare
  • Poți comenta la articole în site
  • Peste 70 de articole doar pentru abonați în fiecare lună
  • Susții cel mai important cotidian independent din România

Un român s-a dus la service GSM și și-a făcut unlocking la buletinul electronic

21 noiembrie 2025 13:19
Un român s-a dus la service GSM și și-a făcut unlocking la buletinul electronic

Ce se întâmplă dacă introduci PIN-ul greșit la noul buletin electronic? Nimeni nu știe, nici măcar Evidența Populației care nu a avut grijă să ofere și un cod PUK în caz că cineva este neatent sau greșește o literă. Noroc cu service-urile GSM care, pentru o sumă modică, oferă și acest serviciu.

„Acuma că sunt alegeri în București am vrut să verific cum stau cu buletinul, am pus PIN-ul greșit și mi s-a blocat. Dacă nu mai pot vota cu candidatul meu preferat și ajunge capitala pe mâna unui hoț sau, mai rău, a unui leneș incompetent? Noroc că era la parterul blocului service GSM și amanet, am dat 50 de lei, mi l-a deblocat, mi-a dat și o husă gratis. Oameni serioși, vi-i recomand”, explică bucureșteanul Adrian F. din Militari.

Autoritățile însă avertizează să nu apelăm la service-uri neautorizate pentru că riscăm să rămânem cu buletinul blocat pe vecie. În acest caz, conform standardului de digitalizare implementat în România, posesorul buletinului nu mai are voie să-și schimbe domiciliul niciodată.

Citește mai mult despre:

Ne găsești și pe FacebookInstagram, TikTok și YouTube.

Comentarii 0 comentarii

Joburi Disponibile

Alte articole

Rubrica lui Ovi