Urzicile se scumpesc cu 40% din cauza conflictului din Golful Persic
Din cauza războiului din Iran, presiunea inflaționistă din România crește și afectează domenii odioară imune la aceste fluctuații ale prețurilor. Săptămâna aceasta urzicile au fost afectate, prețul lor crescând în medie cu 130%. Recordul a fost înregistrat în Piața Norilor din București, unde urzicile au depășit prețul roșiilor românești și se apropie de prețul cireșelor.
Cauza secundară o reprezintă puseul inflaționist provocat de imixtiunile chineze în Taiwan și în Marea Chinei de Sud, precum și construcția de baze militare pe insulele din apropierea arhipelagului Fiji. Acestea au sporit incertitudinea în zona Asia-Pacific și au afectat lanțurile globale de distribuție ale urzicilor.
”În al treilea rând ar fi și prăbușirea bursei lobodei de la Perth, Australia. Evenimentul, numit de analiști o lebădă neagră, a dus la retrageri mari de capital de pe lobodă și recorduri pe futures la urzici. E o bulă și nu vreau să fiu acolo când se va sparge”, spune Decebal Popescu, trader la Bursa București. Recent, ieșirea Emiratelor Arabe Unite din OPEC a provocat o nouă creștere a prețurilor, atât la urzici cât și la ștevie.
Joburi Disponibile
Comentarii 0 comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.