TNR Premium cu 2€/lună

  • N-ai bannere publicitare
  • Poți comenta la articole în site
  • Peste 70 de articole doar pentru abonați în fiecare lună
  • Susții cel mai important cotidian independent din România

Veşti bune! Gramatica revine iar ân liceu dupe decât 16 ani de când a scoso ăştia

Scris de Vasile
@
11 decembrie 2025 14:43
Veşti bune! Gramatica revine iar ân liceu dupe decât 16 ani de când a scoso ăştia

Ân sfârşit elevi noştri vor ştie să româneşte din nou ân limba lor maternă! Lecţile de gramatică sar putea ântoarce ân liceie clasele a noa şi a zecilea, dacă ministerul la Educaţie adoptează proiectu la noile Planuri Cadru care lea pus ân dezbatere acuma.

„linba şi literaţia română au să include ecsplicit şi nişte unităţuri de gramatik, ândeoseb la clasele a noa şi a zecilea, ân completarea la studierea gramatikii din ginaziu adică mai egzact clasele ciciopt. E primoa oară după şaiştpe ani când, asemenea chestie o facem cineva”, a anunţat reprezetantu la minister.

Ideia ca să se bage la loc oleak d gramatică la găligani ăjtia mai mari sa lansat âncă din anu 2022 de fostu ministru la edukţie domnu Sorin Soce? Socâmpeanu îl cheamă. Da pentru că nu iera probă de gramatik la Bac tot poporu au zis dăo drecu de gramatik şi au ignorato. Plm.

Citește mai mult despre:

Ne găsești și pe FacebookInstagram, TikTok și YouTube.

Comentarii 0 comentarii

Joburi Disponibile

Alte articole

Rubrica lui Ovi