Acord istoric! Voyo este aproape de a cumpăra teletextul de la TVR!
După ce Netflix a anunțat cumpărarea Warner Bros, a venit și replica din piața de streaming autohtonă: Voyo a făcut o ofertă pentru legendarul teletext de la TVR! Mișcarea vine din dorința Voyo de a acapara și altfel de public, cel crescut cu paginile 100–199 și care schimba știrile tastând 101.
Consiliul TVR s-a reunit urgent pentru o ședință extraordinară, lucru care nu s-a mai întâmplat de la ultima eclipsă totală. Dacă va accepta oferta, instituția ia în calcul investiții majore în digitalizare: achiziția primului calculator fără tub.
Telespectatorii au reacții mixte: nimeni nu știe unde va mai apăsa acum, când telecomanda are buton de „Netflix” în loc de „text”. Mulți români foloseau serviciul doar ca să vadă dacă televizorul funcționează, dar acum vor primi teletext personalizat, generat de AI, care îi va speria cu siguranță.
Voyo promite modernizarea serviciul: teletext 4K, dar tot în trei culori, un search bar inteligent care arată bine, dar nu face nimic și scoruri actualizate la fel de prost ca transmisia Premier League.
După analiza achiziției, Voyo va decide dacă va cumpăra și portofoliul de emisiuni al TVR, cu titluri celebre precum „Cireșarii”, „Toate pânzele sus” și, bineînțeles, sute de serialele coreene.
Joburi Disponibile
Comentarii 0 comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.