TNR Premium cu 2€/lună

  • N-ai bannere publicitare
  • Poți comenta la articole în site
  • Peste 70 de articole doar pentru abonați în fiecare lună
  • Susții cel mai important cotidian independent din România

Azi s-a postat cu 70% mai puţine statusuri pe Facebook, că nu mergea Dexonline

Scris de TNR
@
20 septembrie 2019 18:13
Azi s-a postat cu 70% mai puţine statusuri pe Facebook, că nu mergea Dexonline

A fost linişte azi pe reţelele sociale. Din cauza unei greve la Dexonline, foarte puţini români a îndrăznit să posteze statuse pe Facebook, că n-a putut să verifice cum s-e scrie corect anumite cuvinte şi de aici multe dezacorduri şi gafe.

Decât cei mai şmecheri în gramatică a postat azi, spun nişte nazişti gramaticali. Marea parte a lumii de pe Facebook n-a prea avut ce să facă şi mai bine a tăcut din gură. Au fost, absenţe notabile, şi din partea unor mari formatori de opinie şi băgători de seamă care au tăcut strategic azi, de frică să nu vadă lumea ce analfabeţi sunt de fapt, fără Dexonline.

Printre puţinii care a scris azi a fost Mindruta, care oricum nu pune diacritice şi nu ştii când a greşit, dar şi Dăncila, care n-are nicio treabă cu limba română şi nu are nevoie să folosească Dexonline.

*Titlul şi articolul este posibil ca să conţină greşeli, că na mers dexonline. N-e cerem scuze pentru că nam putut să veriific toate cuvintele vă mulţimim de înţelegere.

Ne găsești și pe FacebookInstagram, TikTok și YouTube.

Comentarii 0 comentarii

Joburi Disponibile

Alte articole

Rubrica lui Ovi