TNR Premium cu 2€/lună

  • N-ai bannere publicitare
  • Poți comenta la articole în site
  • Peste 70 de articole doar pentru abonați în fiecare lună
  • Susții cel mai important cotidian independent din România

Dupa Dacia la Dakar, Oltcit a câștigat locul I la Salonul de Cotețe de Găini de la Mizil

Scris de Călin
@
20 ianuarie 2026 08:39
Dupa Dacia la Dakar, Oltcit a câștigat locul I la Salonul de Cotețe de Găini de la Mizil

Continuă reușitele internaționale pentru industria românească de mașini. După ce Dacia a reușit să câștige Raliul Dakar, a venit rândul celor de la Oltcit să obțină un prestigios premiu: locul I la Salonul de Cotețe de Găini de la Mizil, cel mai mare și mai important astfel de eveniment.

„E greu să găsești un coteț de găini mai frumos și mai eficient decât cel făcut de Oltcit”, a explicat unul dintre jurați. „În primul rând, e singurul coteț în care proprietarul găinilor poate – dacă vrea – să doarmă împreună cu ele în coteț. Și nici un alt coteț nu are atât de multe intrări ca un coteț Oltcit. Poț băga și scoate găinile prin trei intrări separate, ceea ce e extrem de util.”

„Dar este și cel mai mobil coteț”, a adăugat juratul, „pentru că poate fi împins dintr-un loc în altul. Și cum cotețul Oltcit are geamuri generoase, asta înseamnă că poți în fiecare zi să le schimbi găinilor peisajul pe care îl văd. Găinile se vor simți ca într-o perpetuă călătorie, ca într-o vacanță și vor face mai multe ouă. Oltcitul este, de departe, cel mai bun coteț de găini!”

Citește mai mult despre:

Ne găsești și pe FacebookInstagram, TikTok și YouTube.

Comentarii 0 comentarii

Joburi Disponibile

Alte articole

Rubrica lui Ovi